Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona   35
           

Piotr "Watsu" Waszczyński


Minione generacje konsol pozostawiły po sobie bogatą spuściznę gier, które na zawsze pozostaną w naszych sercach. W Panteonie Gwiazd przypominać Wam będę po kilka takich perełek na numer. Warunkiem pojawienia się gry na łamach PG (oprócz komercyjnego sukcesu) jest wniesienie czegoś nowego do swojego gatunku. Na wstępie dodam również, iż aby odnaleźć klimat wielu z tych gier w czasach dzisiejszych, nie wystarczy odpalić emulator. Wnioski wyciągnijcie sami...Super Mario Bros.
Nintendo Entertainment System (NES)
Gra znana chyba wszystkim. Pierwsza część legendarnej już a jednak wciąż żywej serii. Piękna grafika i dźwięk oraz niesamowita miodność tłumaczą 40mln sprzedanych kopii gry. Jeden z najlepszych tytułów ery 8-biwych konsol a dla wielu najlepsza gra wszechczasów. To właśnie cały Mario i jego pierwsze starcie z Królem Koopą i jego grzybkową armią. Hmm... czy aby twórcy gry byli podczas jej tworzenia całkiem trzeźwi?! Początek mariańskiego szaleństwa w klasycznym, na dziś dzień niestety hardcorowym już wydaniu.


Shenmue
Sega Dreamcast
Gra, która nie każdemu przypadła do gustu jednak niezaprzeczalnie na stałe wpisała się do historii gier video (jak również do Księgi Guinessa:). Majstersztyk graficzny ukazujący niewykorzystany potencjał Dreamcasta. Siedem lat prac nad Shenmue zaowocowało niesamowitą grą, która stworzyła nowy, jedyny w swoim rodzaju gatunek, który plasuje ją gdzieś pomiędzy RPG a przygodówką. Panowie, czapki z głów przed Yu Suzukim, tak się robi gry.


Metal Gear Solid
Playstation
Przeniesienie przygód Snake’a w świat 3D było strzałem w dziesiątkę. Jedna z gier, które sprzedawały konsole. Rewelacyjna fabuła, boska oprawa i mnóstwo nowatorskich patentów – tak w skrócie określić można dzieło Hideo Kojimy, które dało mu sławę, pieniądze i wpis do historii gier video. Gra, która wprowadziła gry video na nową drogę – dążenia do filmowości. Uczta dla oczu i uszu a zarazem wzorzec dla wszystkich naśladowców. Odświeżona wersja MGS’a wyszła właśnie na Gacka więc... co Wy tu jeszcze robicie?!
Virtua Fighter
Sega 32X / Sega Saturn
Tego tytułu chyba również przedstawiać nie trzeba. Legenda bijatyk autorstwa Yu Sukuki’ego (twórca Shenmue!) . Team AM2 spisał się rewelacyjnie i stworzył kolejną serię – legendę. Pierwsza bijatyka w pełnym 3D a jednocześnie protoplasta serii, która w Japonii nie ma sobie równych. Tu właśnie rozpoczęła się historia Akiry, Cage’a i reszty bohaterów SEGI. Dla niektórych gra w VF to wręcz sposób na życie (w końcu nie każdy może wyuczyć się ciosów jednej postaci, których lista to 2MB pliku tekstowego). Najbardziej „realistyczna” z bijatyk i jedyny konkurent Tekkena. Kto nie grał w VF niech się wstydzi.


Resident Evil
Playstation
Gra, od której wzięła się nazwa gatunku - survival horror. Resident Evil dał nam szansę po raz pierwszy przeżyć uczucie prawdziwej grozy w świecie gier video. Nie był to strach, jaki towarzyszy nam podczas przygody w Silent Hill lecz mimo tego dla ekipy z Capcom należą się ogromne brawa. Gdyby nie RE, nie znalibyśmy żadnego z flagowych tytułów tego gatunku. Historia G-Virusa, ekipy S.T.A.R.S. oraz hord zombiaków niezaprzeczalnie stanowiła jedną z najpopularniejszych pozycji na Szaraka. Oszałamiająca grafika, rewelacyjnie podłożone głosy postaci i historia Umbrelli, czy jest ktoś kto tego nie pamięta?Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona   35