Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona   49
                   

Wojtek "Baldur" Kurzępa


W Diablo 2 zacząłem grać nieco później niż wynikałoby to z obowiązku każdego fana gier Blizzarda. Pamiętam do dzisiaj wielki ból, gdy nie mogłem odpalić diabełka na moim Pentium 133 z 16 MB RAM’u. Dopiero wymiana sprzętu umożliwiła mi zabawę, bo z powodzeniem czynię do dziś. W jednym z poprzednich numerów Gralo opisał kilka stron www dotyczących tej wyśmienitej gry. Gralo niestety ma jednak blade pojęcie o drugiej części sagi Blizzarda dlatego skupił się tylko na „jedynce” zupełnie jakby przeczuwając, że ja będę mógł uzupełnić jego i Waszą wiedzę :~)W Diablo 2 zacząłem grać nieco później niż wynikałoby to z obowiązku każdego fana gier Blizzarda. Pamiętam do dzisiaj wielki ból, gdy nie mogłem odpalić diabełka na moim Pentium 133 z 16 MB RAM’u. Dopiero wymiana sprzętu umożliwiła mi zabawę, bo z powodzeniem czynię do dziś. W jednym z poprzednich numerów Gralo opisał kilka stron www dotyczących tej wyśmienitej gry. Gralo niestety ma jednak blade pojęcie o drugiej części sagi Blizzarda dlatego skupił się tylko na „jedynce” zupełnie jakby przeczuwając, że ja będę mógł uzupełnić jego i Waszą wiedzę :~) Stron poświęconych Diablo 2 jest, w odróżnieniu od D1, cała masa. Nie starczyłoby miejsca na opisanie wszystkich, dlatego też skupię się jedynie na wybranych przeze mnie, które moim zdaniem prezentują najwyższy poziom. Zanim jednak do tego przejdę, małe wyjaśnienie. Często zdarza się, iż poszczególne strony www, poza szatą graficzną, niczym kompletnie się nie różnią. Jest to niestety smutna reguła, lecz na szczęście zdarzają się od niej wyjątki. Problem w wyborze stron jest trudniejszy o tyle, że w przeciwieństwie do D1, przeważnie ich autorów nie znam choć wybierając je do opisu będę kierował się raczej własną opinią a nie wolą większości.

Karczma Diablo II:
Zacznę od oficjalnej strony Diablo 2 – Karczma Diablo II. Została ona założona na długo przed premierą „dwójki” a ściślej w wakacje 1999 roku. Już od samego początku autorzy zamieszczali na niej screeny najpierw z wersji beta D2 (która nawiasem mówiąc, dzisiaj wygląda dość śmiesznie) a w późniejszym czasie z kolejnych patchów, w tym z tego najważniejszego – 1.10. Przeważnie źródłem newsów były (i są nadal) zagraniczne serwisy, takie jak: diabloii.net i planetdiablo.com. W ostatnich miesiącach Karczma nieco podupadła, aktualizacje pojawiają się dość rzadko z uwagi być może na fakt, że po wyjściu najnowszej łatki nastąpiła w świecie D2 pewna stagnacja. Wielu graczy zniechęciła się do blizza i zwyczajnie przestało grać. Wystarczy wejść na stronę diablo2.cdprojekt.com aby zauważyć, iż ostatni news pochodzi jeszcze ze stycznia. Faktem jest jednak, że Karczma stanowi najlepszy przewodnik do Diablo 2 w rodzimym języku. Zawiera ona między innymi ogromną zbrojownię i całą masę umilających grę ciekawostek. Inną ciekawą pozycją są strategie, opracowywane zarówno przez Polaków i wysyłane do autorów, jak i przez graczy z zagranicy (te ściągane tradycyjnie ze strony diabloii.net). Osobiście mam pewien sentyment do niej – z chwilą gdy zacząłem grać w D2 przesiadywałem godzinami przed monitorem wpatrując się w charakterystyczne menu tego sajtu i przeglądając zbrojownie. Ostatnia rzecz to spis wszystkich klanów D2 – tu niestety pojawia się pewien problem. Dział ten powstał dość dawno i przez długi czas nie był modernizowany. Z tego też powodu wiele podanych tam linków nie działa i jeśli poszukuje się jakiegoś klanu, lepiej jest odwiedzić np. Klanówkę (o niej pisał już Gralo). Karczma Diablo II jest jedyną oficjalną stroną poświęconą Diablo 2. Patronat nad nią objął dystrybutor D2 w naszym kraju, firma CDProjekt.

Otchłań Acheronu:
Zdaniem wielu w tej chwili najlepsza nieoficjalna strona poświęcona Diablo 2. Założona na początku 2003 roku przez Zemota stanowi niezwykle ciekawą lekturę. Ładna, choć nierzucająca na kolana oprawa graficzna sprzyja jej czytaniu. Tu również znaleźć można wiele strategii, właściwie wszystko to, co znajduje się na Karczmie Diablo II.
Przewagą są pojawiające się regularnie newsy oraz interesujące działy: „Książki” gdzie przedstawione są wszystkie wydawnictwa dotyczące Diablo (są to dwie pozycje Richarda A. Knaaka „Dziedzictwo Krwi” i „Królestwo Cienia” oraz dzieło Mela Odoma – „Czarna Droga”) jak również „Fanart”. Zamieszczone są tam rysunki nadsyłane przez graczy, wszelkiego rodzaju opowiadania itp. Na razie dział mieści tylko 3 obrazki, których autorem jest sam naczelny, niestety, są one jedynie przerysowane ze screenów Blizza. Stronę uznałbym za doskonałą gdyby nie jedna rzecz. Poważną jej wadą jest zbyt długie wczytywanie. Czekanie kilka minut na pojawienie się strony to stanowczo za dużo i z całą pewnością nie mam obciążonej sieci. Adres: http://www.diablopulsnet.website.pl/

Poszukiwacze Kamienia Dusz:
Strona założona na początku 2003 roku przez mojego znajomego z battle-netu – Aragorth’a. Podobnie jak w przypadku Otchłani Acherony, nie grzeszy oprawą graficzną lecz jest przejrzysta i czytelna, co ułatwia poruszanie się po poszczególnych działach. Newsy pojawiają się regularnie lecz zawartość działów pozostawia wiele do życzenia. Jest to spowodowane tym, iż Aragorth pracuje aktualnie nad nową stroną. Wraz z byłym redaktorem Krypty Diablo 2 – Nimnulem oraz Xoenem, który dotychczas pisał dla Diablorda, postanowił założyć wspólną stronę, aby skuteczniej walczyć z konkurencją, której akurat jeżeli chodzi o strony D2 nie brakuje. Nowy twór ma się nazywać Komnata Dusz a jej start ma się odbyć w najbliższym czasie gdyż prace trwają już od wakacji. Jeżeli pomysł wypali to strona ma szanse zdominować „rynek” sajtów poświęconych Diablo 2. Należy ufać w słowa Aragortha – „teraz nadchodzi era Komnaty Dusz, pobijemy wszystkich na glowe”. Możecie ją odwiedzić na:

Inne godne uwagi strony to Daleka Oaza – bardzo starannie wykonana, na której dostępne są również mody do Diablo 2. Na oficjalnych stronach nie jest możliwe publikowanie modów na czym korzystają prywatni redaktorzy i przeważnie dobrze na tym wychodzą. Ponadto jest jeszcze Imperium Diablo 2 lecz niestety na dzień dzisiejszy strona ta nie działa i nie jestem w stanie nic bliższego na jej temat napisać. Witryna battlenet.pl jest z kolei poświęcona wyłącznie rozgrywkom sieciowym (na które, jak Bóg da, również przyjdzie czas). Do wyboru mamy tak trzy gry Blizzarda: Diablo II, Starcraft oraz Warcraft.
Stron o Diablo 2 jest znacznie więcej. O niektórych nie mogę nic napisać gdyż dopiero rozpoczynają swój żywot. W Polsce najstarszą stroną jest chyba ta oficjalna CDProjektu. Pałeczkę po niej przejmują już jednak strony prywatne co pokazuje zapał, z jakim ludzie odnoszą się do swoich ukochanych gier. Jest zatem w czym wybierać. Od podstawowych z, przepraszam za wyrażenie, paskudną grafiką po świetne opracowania, których czytanie sprawia ogromną przyjemność. A może założę swoją własną...?


Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona   49